Otvoreni dan kemije

Za dodatne informacije pišite na otvoreni_dan@chem.pmf.hr (kontakt osobe: Đani Škalamera i Darko Vušak).

Predavanja

Bez naslova IV

Nenad Judaš

Predavanje za koje nije potreban naslov, naprotiv ovo je četvrtou nizu predavanja. Bez naslova… Iznenađenja i iskušenja. Riješi zagonetku.


Metastabilne krutine

Edi Topić

Kako je moguće da se iste molekule povezuju ma različite načine? Kako isti kemijski spoj može biti u više boja? I kakvi su to metastabilni kristali? Ako su tvoji odgovori: „Ne znam.“, „Kako?“ i „Želim znati!“, onda je ovo radionica za tebe!


„Tko bi gori, eto je doli…“ 

Matija Modrušan

Kemijske reakcije često zamišljamo kao reakcije određenih reaktanata koji će dati određene produkte. Primjerice reakcijom kisika i vodika dobit ćemo vodu. Međutim, mnoge se kemijske reakcije ne odvijaju „do kraja“, u jednom smjeru, već postoji ravnoteža reaktanata i produkata. Kad ih razumijemo, možemo ih pomicati u jednom ili drugom smjeru po našoj želji. Kako bismo bolje uočili i opisali ravnotežne promjene, koristimo indikatore, koji promjenom boje opisuju promjenu koju želimo uočiti. U radionici ćemo se baviti nekim kućnim, ali i nekim laboratorijskim kemijskim ravnotežama.


Teče, ne teče … tekućina

Tajana Begović

Građa molekula i međudjelovanja određuju fizikalna svojstva tvari, pa tako i agregacijsko stanje. U tekućinama interakcije nisu toliko jake kao u čvrstoj fazi. Molekule se nasumično gibaju, sudaraju, odbijaju i privlače, no ipak drže zajedno i ispunjavaju dno posude ili formiraju kapljicu. U toj gužvi i neredu neke molekule tvore organizirane nakupine, kuglice, cilindre ili slojeve. Neke se molekule čak orijentiraju i slažu poput molekula u kristalima. Zvuči ludo, no ova samoorganizacija nam omogućava pranje, pjenjenje, nastanak staničnih membrana pa čak izradu temperaturnih senzora, pametnih stakala i LCD televizora.

Radionice

Izaberi svog pokemona: Anetol, Kamazulen ili Kurkumin

Svaki ima svoju moć: anetol – nevidljivost, kamazulen – iscjeljivanje, kurkumin – neutralizirajući prah. Skrivaju se u raznim biljkama – zvjezdastom anisu, kamilici ili kurkumi. Bezbojan, intenzivno plav i žut – skupit ćemo ih sve!


Pojedi me, pojest ću te!

Radionica enzimska kinetike s bromelainom, proteaznim enzimskim ekstraktom iz ananasa, koji ima primjenu u farmaciji i kulinarstvu (omekšavanje mesa).


Metastabilna stanja proteina

Aleksandra Maršavelski

Poznavanje metastabilnih stanja proteina nužno je za razumijevanje složenosti procesa smatanja proteina, ali i za razumijevanje mehanizma atipičnog agregiranja različitih proteina kod patoloških stanja karakterističnih za Parkinsovu i Alzheimerovu bolest.


Lumos – svjetleće čarolije

Koja je razlika između luminescencije i kemiluminescencije? A gdje spada fluorescencija? Ako ne znate odgovor na ova pitanja, ova radionica je pravi izbor za vas! Upoznajte teoriju emisije svjetlosti, pogledajte prekrasne “svjetleće čarolije” i saznajte što ih uzrokuje.


Kuhamo ili kemijamo?

Znanstvene čarolije

U još jednoj od serije radionica za najmlađe Znanstvene čarolije pitaju se kuhamo ili kemijamo.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status